Yaşamın Zorluklarına Karşı Kendini Toparlamak

Yaşamda içinden geçtiğimiz deneyimler adaptasyon becerimizi zayıflatır. Korkuya, öfkeye, kendini suçlamaya, yetersizlik ve kusurluluk hisleriyle kopukluğa ve yalnızlaşmaya sürükleyebilir. Ama ben Finding Nemo filminden Dory’nin repliğini hatırlatmak istiyorum size! Yüzmeye devam, sadece yüzmeye devam…

İş kaybı, ilişkinin sona ermesi, sevdiğin birini kaybetme, ciddi bir hastalık teşhisi gibi beklenmedik ve çok zorlu bu türden deneyimler insan olmanın bir gerçeği olarak yaşadığımız zorluklardır. Hepimiz farklı zamanlarda bu yollardan yürürüz. Nietche’nin dediği gibi “Seni öldürmeyen şey güçlendirir.” 

Yaşadığımız bir zorluğu nasıl güçleneceğimiz bir deneyime dönüştürebileceğimize bakalım o zaman!

– Bir zorluğun içindeyken çaresiz ve güçsüz hissederiz genellikle. Hayatın içinde kontrol sahibi olabileceğin bir şeyi yapmaya başla…. Kendini etkili hissettiğin, sonucun oluşmasında belirleyici role sahip olduğun küçük bir şey. Bu küçük adımlar sayesinde yeniden temas edeceğin ve aslında her zaman sahip olduğun hiç bir koşulda bozulmayan, kırılmayan içsel gücün ile zaman içinde asıl sorun yaşadığın alanda ileriye doğru adım atman mümkün olacak.


– Olumlu olana, yardımcı ve faydalı olana, iyi hissettirene dikkatini ver… Sadece sen değil hepimiz doğamız gereği olumsuza odaklanma eğilimindeyiz. “Negativity Bias” – Olumsuza Eğilimli Olma; avcı toplayıcı atalarımızın her an gerçek bir yaşam tehlikesiyle yüz yüze olmaları gerçeğine dayanarak hayatta kalmamızı sağlamış ama modern zamanlarda ayağımıza çelme takan bir özelliğimiz.Gün sonunda o gün içinde sana keyif veren 3 şeyi, ya da iyi ki var dediğin 3 şeyi bir kağıda yaz. Bu üç şeyin sana neden ve nasıl iyi hissettirdiğini de ekle. Bu hayata pembe gözlükler ardından bakmak, sorunu görmezden gelmek ya da bir kaçış asla değil. Tam tersine daha gerçekçi ve dengeli bir perspektif kazanmak için yapman gereken bir şey. En kötü gününde bile güzel şeyler olur. Ama biz bunları görmezden geliriz. Bu görmezden gelme nörolojik kötü bir alışkanlık gibi düşün ve bu alışkanlığını değiştirmek için bilinçli bir eylem haline geç. Gün içinde sana sarılmış biri mesela, ya da nasıl olduğunu merak eden bir arkadaşının gönderdiği bir mesaj ya da saksındaki çiçeğin, evindeki kedin… 
Tüm zorlukların içinde iyi şeyleri de deneyimleyebilmek ve değerini hissedebilmek esnek dayanıklılığın bir göstergesidir. Yaşam dalgaları inip çıkmaya devam ederken olanlara karşı açık, meraklı ve çözüm üretir bir tavır içinde olmana her şeyden önemlisi kalbindeki sevgiyi korumana yardımcı olacak bir pratik bu.


– Diğerlerinden yardım iste…

Zorluk içindeyken kendimizi izole etme eğiliminde oluruz. Bir de eğer sosyal medyadaki diğerlerinin hayatlarının ne kadar mükemmel olduğuna dair bir görsel bombardıman altına sokmuşsak kendimizi işte o zaman işler daha da fenalaşır. Yetersiz olduğumuz inancı ve zorluk içinde olmaktan dolayı utanç duygusu derinleşir.  Oysa instagram, facebook ne kadar tersini söylese de herkes kendi içinde süre giden bir çatışmayı kazanmaya uğraşıyor.  Herkes zaman zaman düşüyor, zayıf ve güçsüz hissediyor. Yardım istemekten çekinme! Bunu yaşayan bir tek sen değilsin. Güvende hissedebilmek ve kendimize inanmak için diğerlerinin varlığına ihtiyacımız var.

Sosyal, hem de aşırı derecede bir sosyal memeli hayvan olduğunu unutma! Hem sen kırılganlığını samimi bir şekilde gösterdiğinde ilişkin de güçlenecek inan bana. Çünkü kırılgan olduğumuz hallerimiz ortak insanlığımızı paylaştığımız en hakiki hallerimizdir.

Yardım talep edersem eğer, diğerine yük olurum deme! Yardım istediğinde senin için bu sorunu çözmesini istemiyorsun ki ondan! Dinlenmek, duyulmak, hissedilmek, acıyı tek başına yaşamak yerine paylaşabilmek ve belki ileriye dönük bir adım atmanı sağlayacak birkaç cesaretlendirici cümle duymak en büyük yardım ve bu her birimizin yapabileceği bir şey. Alanı da vereni de yakınlaştıran ve güçlendiren bir bağ!

Her şey geçiyor! Hiçbir şey mutlak değil. İyi olan da geçiyor, zor olan da. Tutunma, akması için ne yapabileceğine odaklan. Kendine yandaş olmayı öğren sevgili arkadaşım. Zorluk içinde olan ve bunun içinden nasıl çıkacağını bilemeyen canlar sizi duyuyorum. Yapabilecekleriniz var sakın unutmayın! Adım adım, her gün küçük bir adım. Yüzmeye devam, sadece yüzmeye devam et. Suyun kaldırma kuvvetine güvenerek…

funda-battle-logo.jpg.png

Bir cevap yazın